Czy czujnik zalania wodą rzeczywiście chroni przed zalaniem mieszkania? Obecnie w dobie domów inteligentnych wszelkiego rodzaju czujniki są ogólnie dostępne i stosowane w ochronie przed zniszczeniem mieszkania. Dzięki temu można uniknąć wielu przykrych sytuacji.

Jak działa czujnik zalania?

Czujnik zalania wodą jest urządzeniem przeznaczonym do stosowania w pomieszczeniach, w których występuje  ryzyko zalania wodą – zazwyczaj  są to łazienki czy kuchnie. Większość czujników zalania wodą alarmują o zagrożeniu już po ok. 4 sekundach od momentu osiągnięcia przez  wodę poziomu, na którym zostały umieszczone elektrody sondy czujnika. Czujnik zalania wodą minimalizuje uszkodzenia w wyniku zamoczenia mieszkania lecz niestety pewne zniszczenia zawsze nastąpią. Daje on jedynie szansę na szybką reakcję w przypadku awarii instalacji sanitarnej.

Gdzie go zamontować?

Wybierając konkretne miejsca w  domu do zamontowania  czujników zalania, należy wybrać  miejsca,  które najbardziej zagrożone są usterką instalacji wodnej. Czujnik  zalania wodą powinien być zamontowany na  podłodze bezpośrednio pod wanną, pralką, prysznicem, jak również przy toalecie i kotłowni. Warto pomyśleć także o zamontowaniu czujnika pod zmywarką i zlewozmywakiem.

Czujnik zalania w mieszkaniu czy w domu?

Często można spotkać się z opinią, że w mieszkaniach czujnik zalania jest zbędnym gadżetem, bo tak czy inaczej nasza podłoga zostanie zalana, gdyż czujnik zaalarmuje po fakcie. Jest w tym trochę prawdy jednak posiadając czujnik możemy zminimalizować szkody i zaoszczędzić remontu sąsiadowi, jeżeli uda nam się szybko zamknąć dopływ wody. W domach stosując tego typu zabezpieczenia zaoszczędzimy sobie wiele nerwów, pracy i przede wszystkim pieniędzy.

Przy wyborze czujnika warto poradzić się fachowca, tak aby sprzęt w pełni odpowiadał naszym potrzebom. Specjalista zdecyduje biorąc pod uwagę system alarmowy, liczbę pomieszczeń i budżet którym dysponujemy, jakie zabezpieczenie będzie najlepsze dla naszego domu czy mieszkania.

Posted in: dom