Outsourcing pracowniczy jest to zmiana pracodawcy bez zmiany miejsca pracy pracowników. Poprzedni pracodawca korzysta z pracy ludzi, których wcześniej zatrudniał, jednak formalnie są już oni zatrudnieni przez kogoś innego i to nowa firma im płaci.

Co to oznacza?

Pracodawca, który jakby oddaje swoich pracowników, nie musi się już nimi zajmować. Mówimy tu nie tylko o wypłacaniu wynagrodzenia, ale także o wszelkich formalnościach, szukaniu zastępstw, wysyłanie pracowników na okresowe badania, odpowiednim motywowaniu pracowników, planowaniu szkoleń, wynajmowaniu menagerów. Firmy outsourcingowe zajmują się również rekrutacją i poszukiwaniem nowych talentów, tak aby mieć silny zespół. Ważny jest fakt, ze za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy odpowiadają dotychczasowy i nowy pracodawca.

Korzyści dla przedsiębiorcy

Przedsiębiorca, który zdecyduje się na korzystanie z usług firmy outsourcingowej, oszczędza czas i pieniądze. Dlaczego? Firmy, które zajmują się pracami kadrowymi, są do tego wykwalifikowane, dlatego korzystanie z ich usług usprawnia działanie. Dodatkowo firmy te mogą zajmować się pracownikami kilku innych firm, co znacznie obniża koszty. W przypadku uzupełniania zespołu o nowych pracowników firmy outsourcingowe w szybki i sprawny sposób znajdują odpowiednich kandydatów.

Wady outsourcingu pracowniczego

Niektórzy pracodawcy lubią samu kompletować sobie kadrę, jeśli mają taką możliwość to świetnie. Samodzielna rekrutacja jest dobrym pomysłem dla małych firm. Pracownik, który podlega firmie outsourcingowej, nie utożsamia się z firmą, dla której pracuje. Może być to problematyczne, gdyż jego zaangażowanie w rozwój firmy może nie być zadowalające. Niektórym pracownikom jest obojętne kto im płaci, a niektórzy jednak sprzeciwiają się tego typu rozwiązaniom.

Jak każde rozwiązanie outsourcing pracowniczy ma swoje wady i zalety. Jest na pewno rozwiązaniem dla dużych firm, które nie chcą tracić czasu na procesy kadrowe. Przy takim rozwiązaniu nie ma niestety szansy na dobry kontakt pracodawcy z pracownikiem.