Jedną z niedocenianych chorób jest na pewno bezdech senny, który występuje ze znaczną częstością w populacji. Dokładna nazwa tej choroby to Obturacyjny bezdech podczas snu. Jak wyglądają objawy, powikłania oraz leczenie tego schorzenia?

Problematyka OBS – czy bezdech senny zabija?

W przypadku bezdechu sennego niestety liczyć się musimy z wieloma powikłaniami, które są bezpośrednią konsekwencją ekspozycji mięśnia sercowego oraz mózgu na spadające w trakcie snu stężenia tlenu. Dochodzi do niedotlenienia organizmu oraz ciągłego wybudzania się w trakcie snu, co odpowiada za główne uczucie dyskomfortu i złego samopoczucia w ciągu dnia – szczególnie manifestuje się to zasypianiem w różnych niespodziewanych miejscach lub np. w trakcie prowadzenia pojazdu. Wbrew pozorom, bezdech senny nie jest wyłącznie problemem tyczącym się jakości snu. Badania kliniczne jednoznacznie podkreśla korelacje pomiędzy występowaniem bezdechu sennego, a zwiększona częstotliwością zgonów z powodu chorób serca, udaru mózgu oraz częstszą predylekcją do występowania zaburzeń lipidowych, cukrzycy, nadciśnienia czy np. depresji. Jest to więc problem interdyscyplinarny, który wymaga kompleksowego podejścia w zakresie wsparcia oraz leczenia. Nie jest to specjalnie trudne i wymaga jedynie starannej diagnostyki.

Objawy bezdechu sennego

Objawy bezdechu sennego są klasyczne i obejmują m.in. chrapanie – jest to jeden z typowych objawów i zarazem przyczyna dla rozwijania się zaburzeń. Zapadające się dno jamy ustnej przyczynia się bowiem do cyklicznego zamykania dróg oddechowych w fazie wykonywania oddechów, co jest główną przyczyną występowania problemów związanych z tym schorzeniem. Typowym objawem jest senność w ciągu dnia, wyższe ciśnienie tętnicze oraz zasypianie w nietypowych miejscach oraz okolicznościach.

Jak leczyć bezdech senny?

Terapia bezdechu sennego opiera się o zastosowanie dedykowanych urządzeń, m.in. jak CPAP oraz innych akcesoriów, które wspierają właściwą pracę układu oddechowego. Jest to bardzo prosta i skuteczna metoda terapeutyczna, której to na pewno warto zaufać.