W czasie stawiania hal raczej wybiera się stalową konstrukcję. Jest wytrzymalsza i bardziej opłacalna niż dźwigary z drewna, poza tym, konstrukcję metalową hali oddany do zezłomowania wygeneruje zwrot nakładów po likwidacji hali.

Konstrukcja stalowa hali

Przed powstaniem hali mamy niezwykle złożony etap planowania konstrukcji. Od tego zależy, czy hala będzie bezpieczna i czy w ogóle dojdzie do realizacji, dlatego wyliczenia muszą być precyzyjne i uważne. Wziąwszy pod uwagę, że w w zamkniętej przestrzeni działa mnóstwo ludzi, przechowuje się tam ważne surowce i systemy produkcyjne, nie wolno podejść do planowania z przymrużeniem oka i wszystko musi się zgadzać, by później hala odpowiadała surowym normom BHP. W obecnym czasie autorzy projektów konstrukcji stalowych hali dysponują wieloma narzędziami, wspierającymi im pracę, od laserowych narzędzi do pomiaru odległości, po programy komputerowe, które wizualizują finalny efekt, przez co da się wykryć potencjalne niedoróbki konstrukcyjne wynikające ze złych pomiarów.. Kolejny ważny etap w trakcie pracy nad projektem to decyzja o doborze materiału, czyli stopu pierwszej jakości, gwarantującego odporność na działanie przeciążeń, maksymalne bezpieczeństwo dla ludzi i najwolniejsze rdzewienie; to właśnie „ruda śmierć” może okazać się poważnym problemem, który stworzy niebezpieczeństwo zarwania stropu.

Pozytywy i negatywy

Podobnie do innych technologii, konstrukcje stalowe mają słabsze i silniejsze atuty. W stalowych halach najlepsze jest to, że ich wykonanie trwa relatywnie krótko. Tuż po procesie ukształtowania konstrukcji w hucie i nieskomplikowanym procesie obróbek, które uczynią całość gotową do użytku, przewozi się je na plac i zespala w szkielet, a po wypełnieniu w halę. Do szybkich postępów w realizacji inwestycji można dodać to, że halę można zacząć stawiać, nie oczekując na najlepszą porę roku, gdyż nie przeszkadzają temu żadne niesprzyjające warunki atmosferyczne. Bezbronność wobec korozji to z kolei zdecydowanie najczulszy punkt stalowej konstrukcji hali. Istnieje możliwość zabezpieczenia części różnymi farbami i emaliami, lecz i tak stal może zacząć rdzewieć i będzie trzeba ją wymienić, co niestety jest dość kosztowne.