Animatorzy w wielu kręgach robią zawrotną karierę. Popularność tego zawodu, ponieważ coraz częściej mówimy o profesjonalnym uprawianiu tego zajęcia, wciąż rośnie. Czym zatem charakteryzuje się animator zabaw dla dzieci? Jakie powinien mieć cechy i czym się charakteryzować?

Właściwe przygotowanie kluczem do sukcesu

Animator (łac. animo) oznacza ożywiać, pobudzać. Jak nie trudno się domyślić, również z naszych własnych doświadczeń, zadaniem osoby wykonującej tę profesję jest po prostu zachęcić uczestników wydarzenia lub imprezy do wspólnej aktywności lub zaproponowania im formy spędzania czasu. W przypadku animatorki zabaw dla dzieci dochodzi jeszcze odpowiedzialność za podopiecznych i zapewnienie im maksimum bezpieczeństwa. Tymczasem nigdy nie wiedzą na jaką grupę trafią. Jaki będzie nastrój oraz temperament uczestników zabawy. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, profesjonalista przeprowadzi krótką rozmowę z rodzicami dziecka, by dowiedzieć się, jakie są jego zainteresowania czy ulubione postaci z bajek. W ten sposób zyskuje już bazę, z której może tworzyć plan działania i odnosić się do niej w przygotowanym programie artystycznym. 

Animatorka zabaw dla dzieci, czyli kandydatka idealna

Jakie zatem cechy powinna posiadać animatorka? Przede wszystkim musi być charyzmatyczna tak, by zdołała zainteresować sobą oraz przygotowanymi zabawami dzieci. W tym przypadku trudno nauczyć się takiej postawy, więc albo ktoś to ma, albo nie. Zupełnie inaczej jest natomiast z żywym reagowaniem na sytuację. Tutaj trzeba być po prostu czujnym i dokładnie obserwować sytuację. Kiedy dzieci zaczynają się nudzić programem, należy szybko reagować, modyfikując propozycję lub całkowicie ją zmieniając. Najważniejszy jest przecież uśmiech i radość dziecka. Ze względu na to, że praca polega na współpracy z ludźmi, animatorka zabaw dla dzieci powinna być osobą życzliwą, komunikatywną i uśmiechniętą. Nie sposób też w tej pracy nie lubić dzieci. Co myślisz, czy Ty też możesz zostać jednym z nich już dziś?