Wózek inwalidzki to pomoc dla osób niepełnosprawnych. Możliwość uczestnictwa w życiu społecznym, wygodnego przemieszczania się po domu, do pracy, szkoły, na zakupy – gdziekolwiek zachodzi potrzeba. Jak wybierać wózki inwalidzkie elektryczne?

Wózki inwalidzkie elektryczne – siła napędowa

Dopasowanie do rodzaju posiadanej niepełnosprawności wydaje się być oczywiste. Wózki inwalidzkie elektryczne mają poprawić komfort życia i sprawiać, że codzienność stanie się znacznie łatwiejsza, a osoba niepełnosprawna będzie bardziej niezależna. Na tę niezależność i komfort mają wpływ elementy konstrukcyjne, jakie posiadają wózki inwalidzkie elektryczne.

Sercem wózka elektrycznego jest jego silnik. Najsłabszy oferuje prędkość 6 km/h, najmocniejszy może poruszać się z prędkością nawet 15 km/h. Ze względu na taką moc potrzebne są sprawne, wytrzymałe i żywotne akumulatory. Najpowszechniej używane są akumulatory żelowe, które można wielokrotnie ładować. Są bezobsługowe, jedyne o czym należy pamiętać, to niepozostawianie ich w bezczynności. Nie powinny być również całkowicie rozładowywane.

Wygoda użytkowania

Na wygodę użytkowania będzie mieć wpływ między innymi siedzisko oraz oparcie. Możliwość regulacji to świetna okazja, by indywidualnie i precyzyjnie dopasować obydwie części do potrzeb osoby niepełnosprawnej, osiągając dzięki temu maksymalny komfort, jaki są w stanie zaoferować wózki inwalidzkie elektryczne.

Dla wygody nie bez znaczenia pozostają koła i ich bieżnik. To kwestia terenu, po jakim głównie porusza się osoba niepełnosprawna, czyli bezproblemowe jego pokonywanie. Do tego ochrona przed ewentualną wywrotką.

Dodatkowe funkcjonalności

Każda dodatkowa funkcjonalność musi być dobrana indywidualnie, tym bardziej że ma wpływ na finalną cenę wózka inwalidzkiego elektrycznego. Regulowane i składane podnóżki, sterowanie podłokietnikami czy zagłówkiem, a do tego możliwość podłączenia CD lub laptopa. Im więcej takich dodatków, tym dokładniej trzeba się im przyjrzeć, zadecydować o potrzebie ich instalacji, także względem ceny, awaryjności czy możliwości serwisowania.